Toppbild

Kartor & mätning

Kart- och mätenheten svarar för kartor, kartläggning, stomnät (mätpunkter), mätning, GIS (kommunens geografiska informationssystem) och adressättning inom Strängnäs kommun.

 

 

Följande ärenden hanteras av Lantmäteriet:

• Förrättningskartor
• Fastighetsreglering
• Avstyckning
• Servitut
• Gemensamhetsanläggningar

Lantmäteriet kontakt:
Telefon: 0771-63 63 63
Lantmäteriets webbplats


 

Kart och mät

Nygatan 10
645 80 STRÄNGNÄS

E-post: kartor@strangnas.se
Telefon:
vx 0152-291 00

 


Nämnd

Samhällsbyggnadsnämnden

E-post


Kontakt

David Reinedahl
Arbetsledare, GIS-ingenjör
Grund- och primärkartor
0152-293 11
david.reinedahl@strangnas.se

Bengt Öhman
Karttekniker
Nybyggnadskartor
0152-293 07
bengt.ohman@strangnas.se

Johan Andersson
Kart- och mättekniker
0152-293 01
johan.andersson@strangnas.se

Roger Grankvist
Mätningsingenjör
Fältarbete, inmätning, utsättning, grundkartor, primär- och nybyggnadskartor
0152- 293 16
roger.grankvist@strangnas.se

Pontus Nilsson
Kart- och mättekniker
Fältarbete, inmätning, utsättning, grundkartor, primär- och nybyggnadskartor
pontus.nilsson@strangnas.se

Mikael Ulfvik
GIS-ingenjör
0152-293 04
mikael.ulfvik@strangnas.se


ADRESSÄTTNING:

Ann-Christin Sindemark
Administratör, bygglov
0152-293 14
ann-christin.sindemark@strangnas.se

Carina Göthberg
Administratör, bygglov
0152-293 32
carina.gothberg@strangnas.se

Strängnäs kommun, 645 80 Strängnäs | telefon 0152-291 00 | fax 0152-290 00 | e-post kommun@strangnas.se | organisationsnummer 212000-0365

  >