Toppbild

Kulturkontoret

Kulturkontoret ansvarar för följande verksamheter:

  • kommunens kulturhus Multeum och folkbiblioteksverksamheten
  • kommunens allmänkultur
  • kommunens kulturskola
  • kommunens museiverksamhet
  • kommunens nationaldagsfirande
  • kommunens fritidsgårdar
  • kommunens konst
  • drift av kommunens medborgarkontor i Åker, Stallarholmen och Mariefred
  • administration av kommunens bidrag inom kultur- och fritidsområdet

 

Besöksadress:
Eskilstunavägen 2
kulturhuset Multeum


Postadress:
Strängnäs kommun Kulturkontoret
Eskilstunavägen 2
645 80 Strängnäs

Christer Hermansson - Kulturchef
Kontors- och kulturchef
(Chef Museet)

Christer Hermansson
0152-296 61
christer.hermansson@strangnas.se

Enhetschef Bibliotek Gerard Adamse
Enhetschef Bibliotek

Gerard Adamse
0152-296 66
gerard.adamse@strangnas.se

Enhetschef Kulturskolan  Agneta Klingberg
Enhetschef Kulturskolan

Agneta Klingberg
0152-296 34
agneta.klingberg@strangnas.se

Nämndsekreterare och kommunikatör Sofie Widmark
Nämndsekreterare och kommunikatör

Sofie Widmark
0152-299 89
sofie.widmark@strangnas.se

ulrika klang
Enhetschef Fritidsgårdarna

Ulrika Klang
0152-294 49
ulrika.klang@strangnas.se

Chef kulturproduktion Jannicke Fyhr
Chef Kulturproduktion

Jannicke Fyhr
0152-296 82
jannicke.fyhr@strangnas.se

Skapa egna genvägar?

Här kan du spara egna genvägar till intressanta sidor på strangnas.se. De ligger kvar här och syns bara när du besöker oss från den dator du använder nu. Du kan enkelt ta bort genvägar genom att klicka på krysset bakom genvägarna du sparat.

För att detta ska fungera läggs en så kallad cookie på din dator.

Kulturkontoret

Eskilstunavägen 2
Kulturhuset Multeum

Telefon: 0152-291 00, växel

Mer kontaktinformation

 


Kultur- och fritidsnämnden

Ledamöter

E-post

Kallelser och protokoll

Strängnäs kommun, 645 80 Strängnäs | telefon 0152-291 00 | fax 0152-290 00 | e-post kommun@strangnas.se | organisationsnummer 212000-0365

  >